Raph's world

Rafał Grzegorek – blog

Bitbucket Pipelines – czyli jak zostałem hydraulikiem

Continuous Integration – po co mi to?

Gdzie projekt w którym jest więcej niż jeden programista, tam Continuous Integration jest nieodzowne. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że nawet jak jest jeden programista – to jest potrzebne. Jeśli nie zastosujemy automatycznego budowania projektu, to trudno będzie utrzymać dyscyplinę – ktoś w końcu zapomnij odpalić testy czy trzymać się standardu kodowania.… Więcej

Droga Nowoczesnego Architekta – zapisałem się

Droga Nowoczesnego Architekta to nowa inicjatywa Maćka Aniserowicza z trójką architektów i szkoleniowców z Bottegi. Jest to prawie 20-tygodniowy kurs architektury aplikacji, od ludzi, którzy znają się na rzeczy.

Przez chwilę bujałem się z myślą „czy warto?”, 1400 zł to przecież dla mnie niemała kwota etc..… Więcej

Trochę mniej januszowe mycie auta

Mimo, że moje (oczywiście) używane Subaru Legacy ma lakier w przeciętnym stanie, raz w roku aplikuję mu porządne mycie z woskowaniem, bo bardzo lubię swój samochód :).

Poniższą procedurę mycia auta skompletowałem po przejrzeniu różnych internetowych źródeł o detailingu, jednakże zdaję sobie sprawę, że to czysta amatorska procedura i wiele rzeczy można zrobić lepiej.… Więcej

Niełatwo być Bondem – czyli Rafał strzela

„Trzeba kolekcjonować mocne wrażenia” – jak to powiedział kiedyś Kuba Brenner. Wiedziony tą maksymą, udałem się (pierwszy raz w życiu) na strzelnicę.

„Pay attention 007…” – uzbrojenie

Chciałem  wypróbować kolejny z atrybutów 007 (o Astonie i Vesper Martini kiedy indziej) – czyli pistolet Walther.… Więcej

Rejestracja wielu klas w Symfony jako serwis na podstawie szablonu nazw

Problem

Mam projekt w Symfony, który ma kilka klas komend („Command”) będących parserami  (nie ma znaczenia czego w kontekście tego tekstu).  W „AppBundle/Command” są więc klasy wg. schematu nazwy [Nazwa]ParseCommand.php.
Potrzebuję rejestrować te klasy jako serwisy. Do tej pory robiłem to w „services.yml”,… Więcej

Docker na zdalnym hoście – integracja PHPUnit i XDebug z PHPStorm

Zamarzyłem sobie, żeby mieć serwer z Dockerem gdzieś tam (czyli nie na moim laptopie) i móc wygodnie na nim pracować poprzez integrację z PHPStorm. Przedstawiam zatem mój proof of concept takiej konfiguracji.

Serwer gdzieś tam

Na potrzeby testu wykupiłem sobie VPS w Znanej Firmie Hostingowej za całe 15 zł.… Więcej

Mój zestaw narzędzi

stocksnap_m07sv6ambd

Postanowiłem opisać czego używam – choćby dlatego, żeby nie zgubić gdzieś tych narzędzi w razie jakiejś awarii.

Obecnie korzystam z dwóch platform desktopowych – Mac i Windows, więc podzielę listę aplikacji w zależności od platformy.

Wspólne

  • Przeglądarki WWW:
    • Chrome – „Developers tools” dostajemy „z pudełka”
    • Firefox
  • Edytory kodu/IDE:
    • Sublime Text 3 – szybki i potężny edytor.
Więcej

Bamboo – moja przeprawa z docker-compose i PHPUnit

Od dłuższego czasu interesowało mnie Continuous Integration w wykonaniu Attlasiana i jego serwera Bamboo.  Do tego doszedł popularny ostatnio Docker, który wydawał mi się bardzo dobrym rozwiązaniem do szybkiego stawiania środowiska potrzebnego do zbudowania aplikacji.

Postanowiłem zatem zrobić prosty proof of concept – żeby zobaczyć jak to wygląda w praktyce.… Więcej

Debugowanie CLI w Symfony

Post nie będzie długi (sorry Bobiko :P), bo ktoś to bardzo kompetentnie opisał, a, że próbuję walczyć ze swoim nawykiem debugowania przez „echo”, warto wspomnieć o bardzo pomocnym artykule opisującym temat debugowania przy użycia XDebug i PHPStorm w Symfony:

Connecting Xdebug to PhpStorm

Wspomniałem tylko o CLI, bo aktualnie tylko tego potrzebowałem, ale sam artykuł opisuje dużo więcej scenariuszy.… Więcej

Garbage collector w „Downloads”

cleaning

Folder „Downloads” to w moim przypadku regularny zapychacz miejsca na dysku. Często zapominam, żeby go sprzątnąć, bo zostawiam sobie pobrane pliki „na później”, zamiast od razu je przenieść/wykasować.

Dobrze by było, żeby folder sprzątał się sam…

Użytkownicy OSów *nix (w tym OS X) mogą wykorzystać katalog „/tmp”.  … Więcej

Page 1 of 4

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén