Nie od dziś wiadomo, że skróty klawiszowe usprawniają wiele rzeczy. Nie zawsze jednak jest je łatwo zapamiętać – zwłaszcza, jeśli używamy wielu programów.

Jakiś czas temu trafiłem na projekt, który podchodzi do tematu jednocześnie w mało szablonowy, ale skuteczny (jak bardzo skuteczny – okaże się dla mnie za jakiś czas) sposób. Chodzi o serwis www.shortcutfoo.com, który opiera naukę na sensowny algorytmie, odpowiednio dawkującym kolejne skróty.

Nauka każdej aplikacji to pojedyncze Dojo. Jest ich całkiem sporo i bez problemu znalazłem te, których używam na co dzień (autorzy ciągle dodają kolejne). Nie są to tylko środowiska dla programistów (np. Sublime Text czy XCode), ale JIRA czy Photoshop.

Cała aplikacja jest dość rozbudowana, bo pozwala nie tylko uczyć się skrótów przez ich powtarzanie według algorytmu, ale testować nasze „kung-fu” z wirtualnym, albo prawdziwym przeciwnikiem. Organizowane są także turnieje z nagrodami.

Ponadto postępy w nauce, nagradzane są osiągnięciami, które jeszcze bardziej motywują do nauki – zwłaszcza jak ktoś lubi zdobywanie kolejnych osiągnięć w grach.

Aplikację można w ograniczonym zakresie wypróbować za darmo.

Zatem droga do zostania Ninja otwarta. 🙂